Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

CB Radio DX Klub ZULU TANGO

CB Radio - radia CB - anteny - mikrofony - akcesoria
Teraz jest środa, 26 wrz 2018, 10:35
 • Zobacz swoje posty
 • FAQ
 • Zarejestruj
 • MULTI-LANGUAGE INFO
 • Zaloguj

 • Strefa czasowa: UTC + 1

  Szukaj na forum

  Twoja wyszukiwarka  Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
  Autor Wiadomość
   Tytuł: Albrecht AE 8000
  PostNapisane: niedziela, 26 wrz 2010, 14:40 
  Offline
  Zaawansowany
  Zaawansowany

  Dołączył(a): niedziela, 2 maja 2010, 11:57
  Posty: 186
  Radio: YAESU FT 450
  Antena: Hustler BTV5
  Przerzucę trochę testów ze starego forum Albrecht AE 8000

  AE 8000 to pierwsze CB-radio, które ma, zamiast przystawki wywołania selektywnego, zainstalowany na stałe modem dla Packet-Radio (PC-Com).

  W kwestii Packet-Radio sytuacja jest złożona. Ci, którzy "uprawiają" ten tryb pracy, będą zachwyceni zintegrowanym modemem, gdyż oszczędza to im plątaniny kabli połączeniowych, mozolnego podłączania ich do urządzeń poprzez gniazdo mikrofonowe, a często nawet kupna dodatkowego modemu. Z drugiej strony, ci wszyscy, którzy nie są zainteresowani Packet-Radio, muszą także za taki modem zapłacie. Problem ten występuje jednak także w przypadku seryjnego instalowania układu wywołania selektywnego. Jednak urządzenia do pracy w trybie Packet-Radio zdobyły sobie ostatnio tak dużą popularność, że przewyższa ona zainteresowanie wywołaniem selektywnym, tak więc decyzja na korzyść modemu jest w pełni uzasadniona.

  Każdy, kto ma ochotę pracować w trybie Packet-Radio, musi nabyć dodatkowo (nie wchodzący w wyposażenie AE 8000) specjalny kabel połączeniowy zakończony 9-stykowym złączem typu Sub-D. Dyskietka z oprogramowaniem dla Packet-Radio wchodzi w komplet wyposażenia. Firma dostarcza także 2-żyłowy kabel zasilający zabezpieczony przed pomyłkową polaryzacją, do pracy z zasilaniem 12-woltowym z akumulatora, na przykład na polu campingowym. Przewód zasilania sieciowego podłączony jest na stałe. Poza tym nabywca AE 8000 otrzymuje wyczerpującą, zrozumiałą i przejrzyście opracowaną instrukcję obsługi, która między innymi zawiera dokładny opis połączeń we wszystkich gniazdach. Zrezygnowano jednak ze schematu elektrycznego oraz kopii dopuszczenia do eksploatacji.

  Pod względem zewnętrznym AE 8000 prezentuje się solidnie, jest w większej części czarny, szeroki, głęboki, płaski i bardzo ciężki. Duża waga wynika przede wszystkim z zastosowania transformatora sieciowego z dużym zapasem i o sporych wymiarach. Szara płyta czołowa ma wiele wypukłości, co nadaje urządzeniu wygląd eleganckiego sprzętu Hi-Fi. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny i obydwa duże mierniki wskazówkowe są podświetlane na biało, czarne elementy obsługi nie są jednak podświetlane. Intensywność oświetlenia została dobrana właściwie, nie można go jednak zmienić, ani wyłączyć. Drugi ustrój pomiarowy z ruchomą cewką, zależnie od wyboru, służy jako wskaźnik SWR, albo pokazuje głębokość modulacji (głośność). O tym jednak później.

  Na spodniej płycie urządzenia szczęśliwie zamontowane są cztery gumowe nóżki, które zabezpieczają sprzęt przed przemieszczaniem i jednocześnie chronią stół przed porysowaniem. Płyta tylna oferuje oprócz typowych gniazd oraz wspomnianego wcześniej podłączenia do komputera (Packet-Radio), dodatkowe 6-stykowe gniazdo (bez wtyku mostkującego) do podłączenia przystawki wywołania selektywnego albo AKE FM-Selekt (wersja N 2). Mały przełącznik przesuwny służy do wyboru rodzaju zasilania (AC lub DC).

  Na płycie czołowej, na dole, po lewej stronie znajduje się 6-stykowe gniazdo mikrofonowe z nagwintowanym pierścieniem - obsadzenie styków zgodne z GDCH. Standardowo dostarczany jest mikrofon elektretowy, o kroplowym, opływowym kształcie, który wygodnie leży w dłoni. Na jego przedniej stronie znajduje się przełącznik kanałów Up/Down. Do AE 8000 mogą być także podłączone mikrofony ze wzmacniaczami, a nawet i takie, które są wyposażone w klawiaturę DTMF. Pozostałe urządzenia dodatkowe sensownie podłączane są do jednego z gniazd na płycie tylnej.


  Powyżej gniazda mikrofonowego znajduje się jeszcze małe gniazdo na wtyk bagnetowy 6,3 mm do podłączenia słuchawek. Jest to gniazdo monofoniczne, tak więc po podłączeniu słuchawek stereo tylko jedna strona będzie otrzymywała sygnał.

  U góry po lewej stronie znajduje się duży wyłącznik główny. Dalej na prawo umieszczono wspomniane wcześniej dwa ustroje pomiarowe. Lewy to S-meter, który podczas odbioru mierzy siłę nadchodzącego sygnału, a przy nadawaniu pokazuje relatywną moc nadawania. Prawy ustrój pomiarowy podczas nadawania pokazuje, zależnie od wyboru, SWR, przesuw częstotliwości (FM) albo głębokość modulacji (AM). Obydwa instrumenty z łatwością dają się odczytać z odległości przekraczającej nawet 1 metr.

  Jeszcze dalej w prawo usytuowany jest duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który jest dosyć równomiernie podświetlany. Na wyświetlaczu, dużymi, kontrastującymi cyframi, pokazywany jest numer kanału i jego częstotliwość oraz dodatkowe informacje o statusie. Dzięki technologii ciekłokrystalicznej w każdych warunkach oświetleniowych i z każdego kierunku możliwy jest bardzo dobry odczyt, za wyjątkiem ostrego kąta od dołu.

  Całkiem z prawej strony znajduje się osiem małych przycisków w czterech rzędach, lub ew. w dwóch kolumnach, jak kto woli. W części mają one aż potrójne znaczenia, a poza tym wyraźnie wyczuwalny jest mechaniczny próg przełączenia. Druga lub trzecia funkcja uaktywniana jest poprzez wcześniejsze naciśnięcie na przycisk "ME" (trzeci rząd, z prawej) lub "FUNC" (na dole, po prawej). Zapoznawanie się z przyciskami zaczniemy od lewego górnego, a następnie kolejno liniami w dół. Poprzez naciśnięcie na pierwszy przycisk uzyskuje się zawsze dostęp do kanału 9, który jest wyświetlany pulsująco. Jeśli wcześniej został naciśnięty przycisk "FUNC", to zostanie wykonany skok do kanału 1 9. W obydwu przypadkach ta funkcja wyboru kanałów specjalnych działa aż do jej zablokowania i pozwala na wybranie tylko pomiędzy kanałem 9 i 19. W połączeniu z przyciskiem zapamiętywania (Memory) możliwe jest zrobienie zapisu lub wywołanie zawartości pierwszej komórki pamięci. W sumie do dyspozycji jest pięć miejsc w pamięci, do których uzyskuje się dostęp naciskając pierwszych pięć (z ośmiu) przycisków.

  Drugi przycisk steruje kontrolowanie drugiego kanału, a jako druga funkcja do dyspozycji jest ogranicznik szumów ważny podczas pracy w trybie AM. Kolejno występują funkcje przełączania mocy dla pracy AM/FM, i do tego celu służy trzeci przycisk. Czwarty przycisk pozwala na uaktywnienie przeszukiwania kanałów i pamięci. Piąty przycisk to funkcja LCR ("Last Channel Recall") - następuje wówczas skok do tego kanału, na którym miało miejsce ostatnie nadawanie. Poza tym przycisk ten pozwala na wyłączenie sygnału m.cz. docierającego do głośnika, lub ew. podłączonych słuchawek. Dzięki temu podczas pracy w trybie Packet-Radio nie musi się wysłuchiwać męczących trzasków. Przycisk szósty to wspomniane wcześniej zapamiętywanie (Memory). Kolejny - siódmy przycisk umożliwia krótkotrwałe zablokowanie blokady szumów i dzięki temu można podsłuchać kanał bez konieczności zmieniania nastawień pokrętłem regulacji Squelch. Ostatni, ósmy przycisk służy do przełączania pomiędzy poziomami funkcji. Krótkie naciśnięcie na ten przycisk przenosi nas na drugi poziom, co jest równocześnie sygnalizowane na wyświetlaczu napisem "Func". Urządzenie samoczynnie nie przechodzi na pierwszy poziom funkcji, a robi to dopiero wtedy, gdy zostanie naciśnięty jeden z ośmiu opisanych powyżej przycisków. Na drugim poziomie kanały mogą być zmieniane zarówno przy pomocy pokrętła, jak i przyciskiem znajdującym się na mikrofonie, z krokiem
  co 10 kanałów.

  Na dole płyty czołowej AE 8000 znajduje się rząd ośmiu pokręteł, które są wyraźnie oznakowane i mają radełkowane powierzchnie. Od lewej do prawej, pokrętła te mają następujące funkcje: głośność, blokada szumów, czułość odbiornika ("RF-Gain"), czułość mikrofonu ("Mic Gain") i profil dźwięku. Przy pomocy tego urządzenia, opisanego jako "Filter", możliwe jest wpływanie na kształt dźwięku z odbiornika w taki sposób, że w pojedynczych przypadkach możliwe jest poprawienie czytelności słabych sygnałów. Za nim kolejno jest zaskakująco duże elektroniczne pokrętło do zmiany kanałów, które bardzo czysto i wyraźnie przeskakuje, a przy szybkim pokręcaniu pozwala nawet na przełączenie o 20 kanałów na jeden obrót. Na końcu są jeszcze dwa małe pokrętła. Pierwsze służy do kalibrowania mostka pomiarowego z falą stojącą. Przy pomocy drugiego przełączać można pomiędzy funkcjami takimi jak kalibracja, pomiar SWR i kontrola modulacji.

  Praktyka
  Stacjonarne radiostacje CB dosyć często wywierają niekorzystne wrażenie ze względu na silny przydźwięk wydawany przez transformator sieciowy. W przypadku AE 8000 nic takiego nie ma miejsca i zachowuje się on prawie całkowicie spokojnie. Jednak bardzo cichy szum wydobywa się z głośnika umieszczonego na górnej pokrywie obudowy nawet przy zamkniętej funkcji Saguelch. Szumem tym nie należy się jednak przejmować, gdyż nie ma on nieprzyjemnego charakteru. Nawet przy samym odbiorze urządzenie po pewnym czasie dosyć znacznie się nagrzewa. Pomimo tego, przy nadawaniu, nawet po długiej pracy, nie robi się gorące. Wszystkie elementy obsługowe są wystarczająco duże i rozmieszczone w wystarczających odstępach od siebie, dzięki czemu podczas manipulacji nimi nie występują żadne problemy. Obsługa w sumie jest stosunkowo prosta, ale wymaga wytworzenia pewnych nawyków. Potrójny opis niektórych przycisków oraz procedura zapamiętywania wymagają koncentracji. Na samym początku utrudnienie może stanowić właściwe rozpoznanie, czy opisy odnoszą się do przycisku położonego powyżej, czy też poniżej opisu.

  Wywołanie z pamięci następuje po naciśnięciu na "ME", po czym na wyświetlaczu na około 3 sekundy ukazuje się obok numeru kanału, z prawej strony, literka "L" ("Load Memory"). W czasie tych 3 sekund musi zostać naciśnięty jeden z przycisków opisanych liczbami od 1 do 5. Prawie tak samo odbywa się zapisanie do pamięci ustawionego kanału, z tym, że przed naciśnięciem na "ME" trzeba najpierw nacisnąć przycisk "Func". Zamiast litery "L" pojawi się teraz litera "S" ("Storę Memory"), niestety niczym się ona nie różni od cyfry "5" i z tego powodu można błędnie przyjąć, że zapis dokonywany będzie do komórki pamięci o numerze 5. Pomocne byłoby, gdyby ukazywał się dodatkowo numer uaktywnionej komórki pamięci.

  Brakuje również na wyświetlaczu miejsca dla funkcji "SPK", przy której pomocy wyłączyć można powtarzanie w trybie pracy Packet-Radio. Tak więc może się zdarzyć, że przez pomyłkę nastąpi uaktywnienie tej funkcji, a potem będzie zdziwienie, dlaczego nic się nie odbiera... Wszystkie te osobliwości AE 8000 można jednak w krótkim czasie całkowicie opanować.

  Pewne rozczarowanie wywołuje dokładność - a konkretnie brak dokładności miernika "S" i "SWR" w testowanym urządzeniu. Wprawdzie instrukcja obsługi sygnalizuje, że ze względu na określone wymagania układowe ucierpiała precyzja urządzeń pomiarowych, to jednak w testowanym wzorcu piękne instrumenty pomiarowe zostały sprowadzone jedynie do roli żałosnych wskaźników szacunkowych. Miernik-S dopiero począwszy od S 9 zaczął pokazywać bardzo dokładne, ale pomimo tego wyraźnie zaniżone wartości. Także dodatkowy miernik-S wysterowywany był niewielkim, ale wystarczającym poziomem sygnału. Instrument wbudowany nadążał przy tym z prawie niezmienionymi wartościami. Różnorodne sygnały z bliskich odległości można było łatwo odróżniać. Stanowczo zbyt pozytywne wielkości pokazywał miernik SWR. W testowanym egzemplarzu, nawiasem mówiąc, można było dokonać kalibracji jedynie dla FM. Przy AM wskazówka nie osiągała położenia "Cal" na prawym skraju skali. Dopiero przy stosunku fali stojącej około 2 wskazówka raczyła drgnąć ze swojego położenia spoczynkowego, pomimo tego, że powinna była już osiągnąć prawie połowę skali. Jeśli nie była podłączona żadna antena, to wskazówka przekraczała jedynie nieznacznie wartość SWR = 3, a w takiej sytuacji musiałaby znaleźć się na prawym końcu skali. W przeciwieństwie do nich kontrola modulacji dla AM i FM pracowała zdecydowanie bardziej dokładnie. O wiele bardziej podobały się również funkcje przeszukiwania po kanałach i według zawartości pamięci. Kierunek funkcji skanowania w każdym przypadku można było zmienić. Jeśli blokada szumów została otwarta przez jakiś sygnał, to przeszukiwanie zatrzymywało się na tym kanale na maksimum 5 sekund. Potem skanowanie było kontynuowane, także w sytuacji, gdy na tym kanale dalej
  występował sygnał, dzięki temu nośna, Babyphone albo inne tego typu urządzenia nie wstrzymywały działania funkcji. Do przejścia przez wszystkie 80 kanałów AE 8000 potrzebował 11 sekund. Automatyka AM/FM działała także podczas operacji skanowania. Odbiór nie jest przerywany, gdy zostanie na dłużej wywarty nacisk na przycisk zmiany kanału Up/Down na mikrofonie. Oczywiście zmiana kanału w ten sposób przebiega bardzo powoli. Funkcja zapamiętywania numeru kanału i pamięć funkcjonują także wówczas, gdy urządzenie zostanie wyłączone głównym przełącznikiem na płycie czołowej, zapamiętane wartości zostaną jednak utracone po wyciągnięciu wtyczki zasilania sieciowego, albo po odłączeniu zasilania prądem stałym.

  Tor m.cz. w bloku odbiornika z całą pewnością należy do najlepszych, jaki w tej chwili można spotkać na rynku urządzeń CB. Nawet w przypadku nieznacznie przemodulowanych sygnałów AE 8000 brzmi w sposób naturalny, głosy są pełne i silne. Krótki rzut oka w protokoły pomiarów i badań laboratoryjnych potwierdza tę ocenę: wykazany został maksymalny stosunek sygnału do zakłóceń na poziomie 46dB. Należy jednak pamiętać o tym, że obraz dźwięku może ulec pogorszeniu, gdy na urządzeniu ustawi się dodatkowy sprzęt, ponieważ głośnik usytuowany został na górze obudowy i promieniuje w górę. Poza tym w takich sytuacjach pojawia się zagrożenie "zastoju ciepła" (blokada właściwej cyrkulacji powietrza). Czułość badanego egzemplarza wynosiła 0,28eV i była to wysoka wartość. W takich okolicach, gdzie nowe kanały są jeszcze niezbyt intensywnie obłożone, można mieć wiele pożytku z tego doskonałego "słuchu". Trzeba jednak bardzo uważnie postępować z blokadą szumów, ponieważ nawet bardzo precyzyjnym ustawieniu jest ona w stanie po prostu "połknąć" wszystkie sygnały poniżej około 0,6eV, a więc i takie, które byłyby całkowicie poprawne i możliwe do prawidłowego odebrania. Ale za to blokada włącza się i wyłącza absolutnie miękko, nie wykazuje drgań i charakteryzuje się szerokim zakresem regulacji. Sygnały w kanałach sąsiednich i produkty modulacji międzykanałowej tłumione są odpowiednio do 63 i 65dB, co w każdym przypadku, przy zastosowaniu wysokich anten w okolicach o dużej aktywności pracy CB może być wielkością zbyt małą. Wykazane wielkości w przypadku bardzo wielu innych radiostacji CB wypadają jednak o wiele gorzej. Tłumienie częstotliwości lustrzanych w testowanym urządzeniu wynosiło wyraźnie poniżej 60dB.

  Tor nadawczy wypada bardzo przekonywająco dzięki w większości wzorcowym parametrom i dobrej modulacji. Testowana radiostacja przestrzegała wszelkich ograniczeń jeśli chodzi o wymagane i zabronione promieniowanie, jakie są nałożone obecnie w Europie na sprzęt CB. Szczególnie pozytywnie należy ocenić niskie promieniowanie wyższych harmonicznych. Bardzo korzystna jest także możliwość ograniczenia mocy nadawania w AE 8000 z 4 do 1 W, w celu odciążenia kanału. Regulacja wzmocnienia dla mikrofonu także jest niezwykle pomocna, szczególnie w przypadku pracy w niezbyt cichym otoczeniu, albo gdy posługujemy się mikrofonem ze wzmacniaczem. Partnerzy, z którymi przeprowadzane były rozmowy podczas testów, ocenili dźwięk w obydwu rodzajach modulacji jako silny, wyraźny i raczej ciężki, ale nie przytłumiony. Modulacja testowanego urządzenia nie zalicza się do grupy "świdrów QRM", należy ją scharakteryzować jako bardzo przyjemną, szczególnie predestynowaną do prowadzenia długich i sympatycznych rozmów. Kontrolę modulacji przy pomocy prawego wskazówkowego ustroju pomiarowego oceniono jako bardzo przydatną. W przypadku posługiwania się standardowym mikrofonem zalecane jest utrzymywanie 10-centymetrowej odległości od mikrofonu do ust.


  Praca w trybie Packet-Radio
  W instrukcji obsługi AE 8000 zwrócono uwagę na to, że do pracy w trybie Packet-Radio wymagany jest komputer kompatybilny z PC. Zalecane są programy PC-Com i Graphic Packet z TFPCX. Można jednak zrobić to prościej: testowane urządzenie za pośrednictwem prostego adaptora zostało podłączone do C 64, na którym jako software zastosowano Digicom i już się jest w Packet-Radio qrv. Bardziej się opłaca, gdy odbierany sygnał nie jest pobierany dopiero za końcowym stopniem m.cz. ale gdy zdejmuje się goi dekoduje już na dyskryminatorze. Dzięki temu nawet dosyć kiepskiej jakości sygnał zostanie jeszcze w miarę skutecznie wykorzystany, co w przypadku tradycyjnych rozwiązań dla Packet- Radio jest raczej rzadkim zjawiskiem. Także wysyłany sygnał danych, dzięki optymalnemu dobraniu modulacji, jest bardzo czysty i silny. Sterowane przekaźnikiem przełączanie pomiędzy nadawaniem i odbiorem, które w testowanym egzemplarzu urządzenia nastawione było na TX-Delay = 130ms, działało w sposób zadowalający. Gdyby zastosowane były mniejsze czasy opóźnienia, groziłoby to przypadkowym "połykaniem" początków pakietów danych.

  Podsumowanie
  Albrecht AE-8000 do drugi stacjonarny model radiostacji CB z 80 kanałami. Dla amatorów Packet-Radio, ze względu na wbudowany modem oraz korzystną relację cenową, z pewnością stanie się jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert dostępnych obecnie na rynku. Także i ci spośród radioamatorów, którzy wykorzystują wywołanie selektywne i FM-Selekt, nie muszą się martwić, gdyż dostępne jest do tego celu odpowiednie gniazdo. Modulacja, odbiór, różnorodność funkcji, a także atrakcyjny wygląd zewnętrzny są bez skazy i najmniejszych zarzutów. Dopracowania jednak wymagają jeszcze niedostatecznie dokładne mierniki "S" i "SWR".

  Sprawozdanie z testów
  Model: Albrecht AE-8000
  Normalne napięcie zasilania: 13,2V
  Wymiary: 300 x 90 x 230mm
  TX; strona 1
  Pomiar 1: moc w.cz. + częstotliwość kanału 41 230V FM
  Pomiar 2: moc w.cz. + częstotliwość kanału 1 230V FM
  Pomiar 3: moc w.cz. + częstotliwość kanału 40 230V FM
  Pomiar 4: moc w.cz. + częstotliwość kanału 9 230V AM
  Pomiar 5: przesuw częstotliwości przy ciśnieniu dźwięku 95dB i częst. mod. 1,25kHz
  TX; strona 2
  Pomiar 6: pomiar mocy w kanale sąsiednim FM, przy ciśnieniu dźwięku 115dB (1 250Hz)
  Pomiar 7: pomiar zniekształceń nieliniowych nadajnika przy ciśnieniu dźwięku = 95dB
  Pomiar 8: czas narastania sygnału w nadajniku; linia punktowa =TX-moc, linia przerywana - częstotliwość w kanałach
  Pomiar 9: stopień modulacji przy ciśnieniu dźwięku 95dB i częst. mod. = 1,25kHz
  Wykres 1:Moc w kanale sąsiednim - przegląd dla FM przy ciśnieniu dźwięku 11 5dB i częst. mod. = 1,25kHz
  Wykres 2: Moc w kanale sąsiednim - przegląd dla AM przy ciśnieniu dźwięku 105dB i częst. mod. = 1,25kHz
  Wykres 3: Emisje uboczne TX na gnieździe antenowym
  RX; pomiary dla kanału 1
  Czułość odbiornika przy 20dB SINAD na 50H: 0,28uV
  Moc wyjściowa m.cz. na 4U i przy 10% zniekształceniach nieliniowych dla sygnału wejściowego RX o wielkości 50uV, filtr CCITT włączony: 3W
  Szerokość pasma odbiornika: 6dB = 6,7kHz
  Blokada szumów:
  Włączona => 0,63uV
  Wyłączona => 0,54uV
  Wskazania miernika-S:
  jest powinno być
  S 3 5uV 0,8uV
  S5 9uV 3,2uV
  S9 36uV 50uV
  S9 + 30dB 1,7mV 1,5mV
  Tłumienie w kanałach sąsiednich: Kanał górny: = 63dB
  Kanał dolny: = 63dB
  Tłumienie częstotliwości lustrzanych:
  2. p.cz. / 26,054MHz = 56dB,
  1. p.cz. / 21,847MHz = 52dB
  Tłumienie modulacji międzykanałowej (metoda pomiarowa – dwóch nadajników):
  Kanał górny: = 65dB
  Kanał dolny: = 63dB
  Maksymalny zmierzony SINAD; włączony filtr CCITT = 46dB

  Obrazek

  Obrazek

  Arthur Yildomec, CB-Funk


  Góra
   Zobacz profil Wyślij e-mail  
   
   Tytuł: Re: Albrecht AE 8000
  PostNapisane: sobota, 11 gru 2010, 18:42 
  Offline
  Średnio zaawansowany
  Średnio zaawansowany

  Dołączył(a): poniedziałek, 15 lis 2010, 14:53
  Posty: 48
  Lokalizacja: QTH LOCATOR:JO92AH
  Radio: TS-450S-AT + TS-140S
  Antena: FUTURA 5/8*6 + DIPOL
  Mic: IN 908-tiuning
  Obrazek

  _________________
  161ZT832 op.Lech QTH locator : JO92AH


  Góra
   Zobacz profil Wyślij e-mail  
   
  Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
  Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

  Strefa czasowa: UTC + 1


  Kto przegląda forum

  Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


  Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
  Nie możesz odpowiadać w wątkach
  Nie możesz edytować swoich postów
  Nie możesz usuwać swoich postów
  Nie możesz dodawać załączników

  Szukaj:
  Skocz do:  
  cron
  Powered by phpBB © 2000-2015 phpBB Group  
  Partnerzy CB-radio  CB radio

  phpBB SEO